KONST / Skulptur & konsthantverk / Blomsteruppsats 4621039
*
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/3 19:21:19
1
2.000 kr
23/4 13:55:16
2
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
8206 Brevpress
brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11
-
8129 Figurkärl
3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
-
8123 Ikoner
8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:48
-
8128 Skulptur
fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
*
Blomsteruppsats
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/3 19:21:19 | 1 | 2.000 kr |
| 23/4 13:55:16 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
8206 Brevpress
brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11 -
8129 Figurkärl
3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52 -
8123 Ikoner
8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:48 -
8128 Skulptur
fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17 -
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56




